Numizmatika není jenom krásné hobby, ale taky způsob, jak si v dlouhodobém měřítku příjít na velmi zajímavý obnos peněz. Cenné mince s historickou hodnotou tedy bezpochyby můžete pokládat za investici. Bohužel investování do cenných mincí není přístupné každému, a to hlavně proto, že jen malé množství fondů nabízí tuto investiční alternativu.

Taky právě proto Semper založil první podfond NUMIZMATIC ve střední Evropě. Předtím, než vůbec začnete přemýšlet nad investováním do cenných mincí, musíte mít v malíčku alespoň následovné minimum.


Mince jsou ověřené časem. I právě proto jejich hodnota neustále roste.

Co je to numizmatická hodnota?

Numizmatické mince jsou ve své podstatě vzácné anebo hodnotné mince, které mají vyšší nebo nižší hodnotu, jako je samostatná hodnota vzácného kovu, z kterého jsou vyrobeny.

Numizmatické mince můžou být vzácné z více důvodů:
● mají historickou hodnotu
● jsou jediné svého druhu
● mají speciální znaky
● byly vyrobeny specifickou metodou

K těmto základním faktům ještě přiraďte další faktory, které ovlivňují hodnotu mincí. Ve všeobecnosti se však hodnota numizmatických mincí odvíjí převážně od jejich vzácnosti a historické
hodnoty.


Pokud chce mít investor šanci na úspěch, musí v první řadě věnovat čas získávaní informací a porozumění numizmatického trhu.

Když se podíváte na historický vývoj trhu s cenami vzácných kovů, tak zjistíte, že se v pravidelných intervalech stabilizují na základě trhových oprav (korekcí). Cena zlata anebo stříbra má velký
dopad na tzv. bullion coins – tedy mince, jejichž hodnota spočívá v jejich materiálu – naopak vzácné zlaté a stříbrné mince mají potenciál, aby jejich hodnota stoupala na základě trhu. Jejich hodnota se odvíjí i od externích faktorů jako je poptávka sběratelů, vzácnost, načasování nebo způsob dražby.

Charakteristika trhu se vzácnými mincemi

Investování do vzácných mincí má dlouhodobý potenciál, jenomže i numizmatika má běžné investiční rizika.

Nejlepším způsobem, jak se vyhnout rizikům je vždy věnovat dostatek času studiu základních charakteristik trhu. Je důležité se alespoň minimálně vyznat v mincích a umět přibližně odhadnout vzácnost mince, hlavně proto, že každá mince je jiná.

Trh se vzácnými mincemi není tak likvidní, jako trh s tzv. bullion coins, a teda hledání kupců a prodejců není tak rychlé, jako na jiných trzích. Na druhé straně, než narazíte na komunitu numizmatiků, likvidita se značne zlepší.

Ideální způsob, jak mít od začátku jasno v investicích do vzácných mincí, je mít po boku poradce, anebo investovat do Numizmatických Fondů, které spravují experti.

Jestliže chce investor vlastnoručně řídit svoje numizmatické portfolio, musí mít dobrý přehled na trhu a musí umět předpovídat alespoň krátkodobé výkyvy cen a trendů. V tomto případě dokážou být nápomocné cenové příručky (price guides), anebo kvalifikované ratingové služby NGC anebo PCGS (Professional Coin Grading Service). Oba tyto zdroje vám pomůžou pochopit rozdíly v hodnotě
mincí. Navzdory tomu však platí, že zkušenosti a rady experta jsou užitečnější a dokážou ušetřit stovky až tisíce eur.


Navzdory tomu, že se investování do vzácných mincí nevyhýbají typická rizika, z dlouhodobého hlediska má numizmatika nesporné výhody.

Mince mají dlouhodobý význam

Cenné mince vyžadují větší trpělivost při výběru a taky při čekání na vytoužený výnos. Jestli se chystáte investovat do zlatých, anebo stříbrných mincí, potřebujete poměrně velké množství informací na to, abyste udělali správnou investici.

Trpělivost se ale vyplácí hlavně proto, že přiměřená délka držení vzácných mincí by měla být aspoň deset let před prodejem. Stále platí, že numizmatické mince fungují jinak, jako tzv. bullion coins, a při správné investici dokážou být z dlouhodobého hlediska extrémně výnosné. Na konci dne je to ale na vás, zda skutečně chcete do vzácných mincí investovat. Posledních dvacet let ukázalo, že numizmatika stabilně roste, a to poměrně rychle. Pro investory jde bezpochyby o zajímavý trh a za pomoci expertů se z něj dá vytěžit pravidelný výnos.